A coaching és a sport: kezdet, jelen – és a jövő?

Ádám Anna és Fenyvesi Éva (2016) A coaching és a sport: kezdet, jelen – és a jövő? In: Multidiszciplináris kihívások, sokszínű válaszok. BGE KVIK Közgazdasági Intézeti Tanszéki Osztály, Budapest, pp. 4-19. ISBN 978-615-5607-15-8

[thumbnail of Multidiszc2016_Ádám_Fenyvesi.pdf]
Előnézet
Szöveg
Multidiszc2016_Ádám_Fenyvesi.pdf - Megjelent verzió

Download (563kB) | Előnézet

Absztrakt (kivonat)

Sportversenyeken gyakori látvány, hogy egy sportoló, vagy egy sportcsapat a megszerzett előnyt percek alatt elveszíti, és a várva várt győzelem elillan néhány röpke pillanat alatt. Vajon mi okozza az ilyen és ehhez hasonló helyzetek kialakulását, a hirtelen leblokkolást? A fizikai felkészültség, vagy inkább a mentális edzettség hiánya? Az élsportolók tudása igen közel áll egymáshoz, ezért valószínűleg sokkal inkább ott dől el a végeredmény, hogy a verseny napján ki tud jobban fejben koncentrálni, ki tudja legyőzni a stressz okozta akadályokat. Azonban azt is jól tudjuk, hogy hiába határozzuk el, hogy innentől másképp csináljuk a dolgokat, ez önmagában még nem elegendő. Kell egy módszer, egy segítő, aki megtanítja, hogyan valósítsuk meg mindezt. A szakemberek szerint erre az egyik legmegfelelőbb eszköz a coaching. Talán az sem véletlen, hogy a coaching kialakulását a legtöbb szakirodalom a sportból eredezteti. Ennek ellenére Magyarországon ritkán halljuk, hogy a profi sportolók egy-egy nagy megmérettetés előtt a fizikális edző mellett mentális edzővel (coachcsal) is készülnének a versenyre. Tanulmányunkban egy összetett primerkutatásnak azon részére térünk ki, amely azt kívánja bemutatni, hogy hazánkban mennyire ismerik, milyen mértékben és elsősorban milyen területeken alkalmazzák a sportolók körében a coaching módszerét. Az adatokat és az információkat sportcoachokkal készített interjúkból, illetve egy kérdőíves felmérésből nyertük, amelyet csaknem kettőszáz amatőr és profi sportolóval töltettünk ki.

Abstract

It can be seen on tournaments that a sportsman or a team give away the advantage in a few minutes, and the expected win dissolves in the air in a few flashes. What can cause such manifestation or similar situations, like sudden blocking? Whether is it the missing of physical fitness or rather the unsuccessful mental preparation? Talents of first-class sportsmen are very similar, so it is rather more possible that final score is formed by that sportsman who can be more concentrated mentally on the day of competition, who can overcome the stress caused barriers. At the same time it is well-known that deciding to do things in different way as now is short, the decision alone is not enough. We need a method and a person who teach us how things can be realized. One of the most effective methods is coaching according to professionals. Most probably that is why coaching is originated from sport in the most publications. Despite of this, it can be heard seldom in Hungary that professional sportsmen have been preparing with mental coaches besides trainers for each important competition. In this publication we present that part of our complex primer research which describes how much the coaching is acknowledged, how frequently and most of all in which area it is used among sportsmen in Hungary. Data and information were collected from interviews with sport-coaches and from a questionnaire filled in by almost two hundreds pro and amateur sportsmen.

Tudományterület / tudományág

társadalomtudományok > közgazdaságtudományok

Kar

Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar

Szervezeti egység

Közgazdasági Intézeti Tanszéki Osztály

Intézmény

Budapesti Gazdasági Főiskola

Mű típusa: Könyv része
Szerző publikációban használt neve:
Publikációban használt név ORCIDMTMT szerző azonosító
Ádám Annanincs adat
Fenyvesi Éva10013104
Felhasználó: Jurcza Tünde
A mű MTMT azonosítója: 3016992
Rekord készítés dátuma: 2020. Feb. 04. 16:01
Utolsó módosítás: 2020. Aug. 28. 11:09
URI: https://publikaciotar.uni-bge.hu/id/eprint/890

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet